УКРАЇНА
ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

РІШЕННЯ


від 17.08.2018
м.Галич

Про встановлення
партнерських відносин

З метою встановлення співпраці з Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника щодо намірів у спільному проекті, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи висновки та рекомендації постійних комісій районної ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу; з питань освіти, культури, спорту, національного та духовного відродження; з питань охорони здоров’я, материнства, праці та соціального захисту (протокол від 16.08.2018), районна рада вирішила:
1. Дати згоду на участь, налагодження партнерства та співпраці у спільному проекті щодо відкриття закладу освіти на базі нежитлових приміщень (неврологічного, гінекологічного відділень та кухні-фізкабінету) колишньої лікарні, що розташовані за адресою: вул.Осмомисла,5, вул.Осмомисла,9, вул.Осмомисла 3, м.Галич Галицького району Івано-Франківської області.
2. Надати право підписання у міжсесійний період усіх документів, які стосуватимуться та сприятимуть реалізації вказаного в пункті 1 даного рішення спільного проекту, голові районної ради Андрусяку П.В.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (М.Коржак); з питань освіти, культури, спорту, національного та духовного відродження (О.Ріжко); з питань охорони здоров’я, материнства, праці та соціального захисту (О.Тарасевич).

 

Голова районної ради                                                Павло Андрусяк 

 

УКРАЇНА
ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова)
сесія районної ради сьомого скликання


РІШЕННЯ

від 17.08. 2018
м. Галич

Про передачу
залишку коштів

Керуючись статтею 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до частини 2 статті 57 та частини 9 статті 78 Бюджетного кодексу України, рішенням дев’ятнадцятої сесії районної ради сьомого скликання від 21.12.2017 «Про районний бюджет на 2018 рік», районна рада вирішила:
1. Передати залишок коштів спеціального фонду районного бюджету, який склався станом на 01.01.2018 за рахунок надходжень коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, до загального фонду районного бюджету в сумі 325370,59 гривень та спрямувати його на фінансування заходів Програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2018 рік.
2. Фінансовому управлінню Галицької районної державної адміністрації (М.Бойчук) забезпечити:
перерахування залишку коштів спеціального фонду районного бюджету, який склався станом на 01.01.2018  за рахунок надходжень коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, до загального фонду районного бюджету;
внесення змін до розпису районного бюджету на 2018 рік за програмною та економічною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови районної ради Л.Гордійчук та постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак).

 

Голова районної ради                                              Павло Андрусяк

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова)
сесія районної ради сьомого скликання


РІШЕННЯ

 

від 17 .08.2018
м. Галич

 

Про внесення змін
до районного бюджету на 2018 рік

 

Керуючись статтями 14,71,78 Бюджетного кодексу України, статтею 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішенням дев’ятнадцятої сесії районної ради сьомого скликання від 21.12.2017 «Про районний бюджет на 2018 рік», районна рада вирішила:
1. Збільшити обсяг доходів загального фонду районного бюджету за результатами виконання за січень-липень поточного року на суму 4534,0тис.гривень, у тому числі:
податок та збір на доходи фізичних осіб 4534,0 тис. гривень;
2. Спрямувати кошти, отримані від перевиконання дохідної частини загального фонду районного бюджету на збільшення бюджетних призначень головних розпорядників коштів районного бюджету:
2.1.Відділу освіти районної державної адміністрації —1822,1тис.гривень, а саме:
Оплата праці і нарахування на заробітну плату — 1232,1 тис. гривень;
Оплата комунальних послуг та енергоносіїв — 400,0 тис. гривень;
Придбання комп’ютерної техніки для забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа” у 2018 році — 190,0 тис. гривень.
2.2. Галицькій районній раді — 662,0 тис. гривень, з них:
Оплата праці і нарахування на заробітну плату — 447,0 тис. гривень;
Придбання предметів, матеріали, обладнання та інвентар — 15,0 тис. гривень;
Фінансова підтримка ФК «Дністер»—200,0 тис. гривень.
2.3. Відділу культури районної державної адміністрації—355,0 тис. гривень з них:
Оплата праці і нарахування на заробітну плату — 335,0 тис. гривень;
Книговидання —20,0тис.гривень.
2.4. Галицькій районній державній адміністрації —611,9 тис. гривень, з них на:
КЗ «Галицька районна лікарня» на оплату праці і нарахування на заробітну плату працівників, які надають вторинну медичну допомогу — 331,0 тис. гривень;
КЗ «Галицька районна лікарня» для придбання обладнання, устаткування та засобів для матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу — 195,0 тис. гривень.
Утримання та забезпечення діяльності центрів соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді на оплату праці і нарахування на заробітну плату — 85,9тис.гривень;
2.5. Субвенція Івано-Франківському обласному бюджету для співфінансування:
- Добудови незавершеного будівництва блоків №1, №2 (їдальня та спортивний корпус) Мединського НВК Галицького району Івано-Франківської області. Нове будівництво — 50,0 тис. гривень;
- Проведення ремонтних робіт в Івано-Франківському обласному госпіталі ветеранів війни —50,0 тис. гривень.
2.6. Фінансування районний цільових Програм—583,0тис.гривень, а саме:
- Районна цільова програма забезпечення діяльності Галицької районної ради та удосконалення системи управління місцевого самоврядування на 2018 рік — 85,0 тис. гривень;
- Районна цільова програма «Духовне життя» на 2016- 2020 роки — 80,0 тис. гривень;
- Програма соціально-економічного та культурного розвитку району на 2018 рік — 200,0 тис. гривень;
- Цільова програма розвитку туризму в Галицькому районі на 2016-2020 роки — 20,0 тис. гривень;
- Районна цільова програма удосконалення системи управління виконавчої влади на 2018 рік — 40,0 тис. гривень;
- Програма розвитку культури Галицького району на 2016-2020 роки — 60,0 тис. гривень;
- Програма підтримки впровадження єдиної технології прийому громадян та призначення усіх видів допомог за принципом «єдиного вікна» та виїзної роботи «мобільного соціального офісу» в управлінні соціального захисту населення районної державної адміністрації на 2018 рік — 40,0 тис. гривень;
- Районна цільова програма покращення житлових умов окремих категорій громадян району на 2018 рік — 58,0 тис. гривень.
2.7. Співфінансування проекту «Будівництво амбулаторії, закладу охорони здоров’я та соціальної допомоги – амбулаторії (загальної практики сімейної медицини) за адресою с. Дорогів вул. Центральна (біля будинку культури)— 400,0 тис. гривень.
3. Зменшити обсяг резервного фонду районного бюджету на суму 50,0тис.гривень, які спрямувати відповідно на фінансування районних цільових програм:
Районної цільової програми надання одноразової грошової допомоги незахищеним верствам населення, онкохворим дітям та дітям з важкими захворюваннями, дітямінвалідам, учасникам АТО та членам їх сімей на 2018 рік для надання допомоги по встановленню пам’ятника на могилі Олега Перепічки, героя війни на сході України, який загинув під Іловайськом — 30,0 тис. гривень;
Районної цільової соціальної програми протидії ВІЛінфекції/СНІДу на 2016- 2018 роки в новій редакції — 20,0 тис. гривень.
4. Здійснити перерозподіл видатків по фінансуванню районних цільових Програм:
Збільшивши бюджетні призначення по програмах охорони здоров’я на суму 140,0 тис. гривень, зокрема:
- Районна цільова програма протидії захворюванню на туберкульоз на 2017-2020 роки на суму 50,0 тис. гривень;
- Районна цільова програма «Здоров’я галичан на 2016-2020 роки» — 50,0 тис. гривень;
- Районна цільова програма забезпечення медичного обслуговування учасників антитерористичної операції та членів їх сімей—20,0 тис. гривень;
- Районна цільова програма «Покращення діагностики лікування та профілактики злоякісних новоутворів на 2017-2020 роки»—20,0 тис. гривень.
Зменшивши відповідно на суму 140,0 тис. гривень бюджетні призначення по районній цільовій програмі надання пільг на ЖКП учасникам бойових дій ОУН-УПА , інвалідам по зору І-ІІ групи, дітям інвалідам по зору, надання пільг реабілітованим громадянам згідно статті 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні, та сім'ям військовослужбовців, які загинули в Афганістані,учасникам АТО та членам їх сімей на 2018 рік».
5. Спрямувати вільний залишок коштів, що склався по бюджету розвитку спеціального фонду районного бюджету станом на 01.01.2018 в сумі 1,0 тис. гривень Галицькій районній раді на поповнення внеску до статутного капіталу комунального некомерційного підприємства «Галицький центр первинної медико-санітарної допомоги» Галицької районної ради Івано-Франківської області.
6. Фінансовому управлінню райдержадміністрації (М.Бойчук) внести відповідні уточнення у бюджетні призначення головних розпорядників коштів районного бюджету за функціональною та економічною ознаками.
5. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови районної ради Л.Гордійчук та постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак).

 

Голова районної ради                                                      Павло Андрусяк

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання


РІШЕННЯ

від 17.08.2018
м.Галич

Про затвердження Порядку надання орендарю
згоди орендодавця майна спільної комунальної
власності територіальних громад сіл, міста
Галицького району на здійснення невід’ємних
поліпшень орендованого комунального майна

З метою впорядкування орендних відносин та запровадження процедури надання орендарю згоди на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району, приведення у відповідність з вимогами частини другої статті 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», керуючись Законом України «Про оренду державного та комунального майна», статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань законності, правопорядку, депутатської етики, регламенту та адміністративно-територіального устрою (протокол від 16.08.2018), районна рада вирішила:
1. Затвердити Порядок надання орендарю згоди орендодавця майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого комунального майна (далі – Порядок), що додається.
2. Орендодавцям, балансоутримувачам майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району керуватись затвердженим Порядком при наданні орендарям згоди на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого комунального майна.
3. Оприлюднити дане рішення відповідно до вимог законодавства на офіційному веб-сайті районної ради.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (М.Коржак); з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак).

Голова районної ради                                                  Павло Андрусяк

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення двадцять третьої (позачергової) сесії

 Галицької районної ради сьомого скликання від 17.08.2018

 

ПОРЯДОК
надання орендарю згоди орендодавця майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого комунального майна

1. Цей Порядок розроблено з метою визначення процедури надання орендарю згоди орендодавця майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого комунального майна.
2. Процедура надання орендарю згоди орендодавця майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого комунального майна включає такі етапи:
1) подання заяви і пакета документів орендарем;
2) розгляд заяви і документації орендаря;
3) прийняття відповідного рішення.
3. Для розгляду питання про надання згоди орендарю на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району орендар подає до районної ради заяву і такі документи:
1) опис передбачуваних поліпшень і кошторис витрат на їх проведення;
2) інформацію про доцільність здійснення поліпшень орендованого майна;
3) приписи органів пожежного нагляду, охорони праці (за їх наявності);
4) довідку балансоутримувача про вартість об'єкта оренди згідно з даними бухгалтерського обліку на початок поточного року;
5) завірену копію проектно-кошторисної документації, якщо інше не встановлено договором оренди;
6) звіт за результатами експертизи кошторисної частини проектної документації на здійснення невід'ємних поліпшень.
4. Опис передбачуваних поліпшень і кошторис витрат на їх проведення надається орендарем у формі листа за його підписом, погоджений балансоутримувачем, органом управління, якому функціонально підпорядкований балансоутримувач (крім випадків, коли орендодавцем виступає районна рада щодо майна, яке знаходиться у неї на балансі).
5. Інформація про доцільність здійснення невід'ємних поліпшень надається на підставі наданих орендарем документів:
1) у разі оренди цілісного майнового комплексу, будівлі або споруди - органом, уповноваженим управляти відповідним майном спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району (районною державною адміністрацією та/або районною радою відповідно до розподілу повноважень щодо управління майном);
2) у разі оренди приміщень, частин будівель і споруд - органом, уповноваженим управляти відповідним майном спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району (районною державною адміністрацією та/або районною радою відповідно до розподілу повноважень щодо управління майном), або за його дорученням чи за його відсутності - балансоутримувачем.
6. Попереднє вивчення та опрацювання поданих орендарем документів здійснює виконавчий апарат районної ради (посадова особа за дорученням голови районної ради).
7. У разі подання орендарем документів у неповному обсязі або неналежно оформлених, виконавчий апарат районної ради (посадова особа за дорученням голови районної ради) повідомляє заявника про необхідність усунення встановлених недоліків. У випадку неусунення недоліків, подані документи повертаються заявникові без розгляду.
8. У разі подання орендарем в повному обсязі, належно оформлених документів виконавчий апарат районної ради (посадова особа за дорученням голови районної ради) надає їх на розгляд комісії, створеної згідно пункту 9 даного Порядку, для надання висновків щодо згоди або вмотивованої відмови у наданні згоди орендарю на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого комунального майна.
9. У разі оренди цілісного майнового комплексу при здійсненні поліпшень за рахунок амортизаційних відрахувань на орендоване майно спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району чи інших коштів орендодавець для розгляду питання про надання згоди на здійснення невід'ємних поліпшень створює комісію за участю представників органу, уповноваженого управляти майном (районної державної адміністрації та/або районної ради відповідно до розподілу повноважень щодо управління майном), персональний склад якої затверджується розпорядженням голови районної ради (далі – Комісія).
10. Комісія перевіряє документи, зазначені в пункті 3 даного Порядку, та у разі відсутності підстав, передбачених пунктом 11 Порядку, готує висновки щодо надання орендарю згоди на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого комунального майна.
11. Підставою для відмови орендарю у наданні згоди на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого комунального майна є:
11.1. відсутність повного пакету документів;
11.2. повернення документів на доопрацювання;
11.3. договір оренди на момент подачі документів не є чинним;
11.4. наявність у орендаря на момент подачі пакету документів заборгованості з орендної плати, оплати експлуатаційних витрат та комунальних послуг;
11.5. неналежне виконання орендарем умов, визначених договором оренди.
12. Згода на здійснення поліпшень надається з урахуванням висновків комісії та умов договору у формі листа орендодавця орендарю, у якому міститься погодження на поліпшення орендованого майна. У листі вказується на необхідність першочергового використання амортизаційних відрахувань на орендоване майно для здійснення поліпшень, які збільшують вартість орендованого майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району.
13. Після отримання згоди орендар складає графік виконання робіт і подає його орендодавцю.
14. Якщо орендар без погодження орендодавця зробив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для майна, він не має права на відшкодування їх вартості, і вони стають спільною власністю територіальних громад сіл, міста району.
15. Здійснені орендарем невід’ємні поліпшення нерухомого майна понад погоджений орендодавцем граничний обсяг витрат відшкодуванню не підлягають і є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст району.
16. Після здійснення дозволених орендарю невід'ємних поліпшень орендар надає орендодавцю інформацію про завершення виконання робіт з поданням копій підписаних замовником і підрядником актів приймання виконаних робіт та документів, що підтверджують оплату зазначених робіт.
17. Комісія перевіряє на відповідність об’єм та зміст невід’ємних поліпшень, готує висновки щодо поданих документів та надає їх до відділу обліку і звітності виконавчого апарату районної ради.
18. Відділ обліку і звітності виконавчого апарату районної ради здійснює облік орендарів, які виконали поліпшення, із зазначенням інформації про зміст поліпшень, витрат на поліпшення та джерел їх фінансування.

Начальник юридичного відділу
виконавчого апарату районної ради                                         Діана Івасишин

 

 

 

УКРАЇНА
ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя(позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання
РІШЕННЯ

 

від 17.08.2018
м. Галич

Про приватизацію майна спільної
комунальної власності територіальних
громад сіл, міста Галицького району

    

Керуючись пунктом 19 частини першої статті 43, частиною шостою статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення реалізації Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», визначення повноважень органу приватизації Галицької районної ради та підвищення ефективності приватизації майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань законності, правопорядку, депутатської етики, регламенту та адміністративно-територіального устрою (протокол від 16.08.2018), районна рада вирішила:

  1. Визначити, що приватизація майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району здійснюється в порядку, передбаченому Законом України «Про приватизацію державного та комунального майна», шляхом продажу на аукціоні, у тому числі аукціоні з умовами, аукціоні без умов, аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, аукціоні із зниженням стартової ціни, аукціоні за методом вивчення цінових пропозицій, а також шляхом викупу об’єктів приватизації.
  2. Створити та наділити повноваженнями з питань приватизації орган приватизації об’єктів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району Галицької районної ради в складі:
    - Андрусяк П.В. – голова районної ради (голова органу приватизації);

- Басовська Ж.Г. – керуючий справами виконавчого апарату районної ради (заступник голови органу приватизації);

- Довган Т.П. – начальник відділу обліку і звітності, головний бухгалтер районної ради (секретар органу приватизації);
- Коржак М.Б. – голова постійної комісії районної ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу;

- Бабак Н.А. – голова постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій;

- Івасишин Д.Г. – начальник юридичного відділу виконавчого апарату районної ради;

- Канюка С.О. – перший заступник голови Галицької районної державної адміністрації (за згодою);

  1. Затвердити Положення про орган приватизації об’єктів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району Галицької районної ради (додається).
  2. Надати право підпису документів, в тому числі договорів купівлі-продажу, пов’язаних з приватизацією об’єктів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району та орендою комунального майна, що перебуває в спільній власності територіальних громад району, голові районної ради Андрусяку П.В.
  3. Здійснювати комплекс заходів щодо забезпечення прозорості приватизації, висвітлення приватизаційних процесів шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті Галицької районної ради.
  4. Внести зміни в План діяльності районної ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік, затверджений рішенням вісімнадцятої сесії районної ради сьомого скликання від 08.12.2017 «Про план діяльності районної ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік», а саме виключити пункт 1 «Рішення районної ради «Про затвердження Положення про порядок відчуження майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, міста Галицького району».
    7. Виконавчому апарату районної ради (Ж.Басовська) забезпечити оприлюднення змін до Плану діяльності районної ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік, визначених в пункті 5 даного рішення, на офіційному веб-сайті районної ради.
  5. Організаційному відділу виконавчого апарату районної ради (Н.Якубішин) забезпечити оприлюднення даного рішення на офіційному веб-сайті районної ради протягом п’яти робочих днів після його прийняття.
    9. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (М.Коржак); з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак).

Голова районної ради                                                                      Павло Андрусяк

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення двадцять третьої (позачергової) сесії

Галицької районної ради сьомого скликання від 17.08.2018

ПОЛОЖЕННЯ
про орган приватизації об’єктів спільної комунальної власності
територіальних громад сіл, міста Галицького району
Галицької районної ради

 

І. Загальні положення


1.1. Орган приватизації об’єктів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району Галицької районної ради (далі - Орган приватизації), утворений Галицькою районною радою і відповідно до чинного законодавства України забезпечує реалізацію повноважень районної ради по приватизації об'єктів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району (далі - Об'єкти) у способи, визначені Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна» (далі – Закон).

1.2. Орган приватизації у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, Указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, іншими нормативними актами, рішеннями районної ради, розпорядженнями голови районної ради, нормативно-методичними матеріалами Фонду державного майна України з питань приватизації, рекомендаціями постійних комісій районної ради, а також цим Положенням.

  1. Завдання Органу приватизації
    Основними завданнями Органу приватизації є:


2.1. Реалізація державної та регіональної політики по приватизації Об'єктів.

2.2. Контроль за надходженням до районного бюджету коштів від приватизації Об'єктів.

  1. Функції Органу приватизації
    Орган приватизації відповідно до покладених на нього завдань:

3.1. Складає перелік Об'єктів, що підлягають приватизації.
3.2. Розглядає заяви та додані до неї документи про включення об’єктів права спільної комунальної власності територіальних громад району до переліку об`єктів, що підлягають приватизації, згідно Порядку подання та розгляду заяв про включення об’єктів права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району до переліку об`єктів, що підлягають приватизації, затвердженим рішенням сесії районної ради.
3.3. Приймає заяви потенційних покупців про приватизацію майна, що знаходиться у спільній комунальній власності територіальних громад сіл, міста Галицького району.
3.4. Здійснює повноваження уповноваженого органу власника майна, що знаходиться у спільній комунальній власності територіальних громад сіл, міста Галицького району, у тому числі корпоративних прав, у процесі приватизації.
3.5. Виконує функції організатора аукціонів та/або укладає договори з іншими уповноваженими особами щодо проведення аукціонів з продажу об’єктів приватизації.
3.6. Залучає суб’єктів господарювання для організації та/або проведення аукціонів, у тому числі в електронній формі (електронний аукціон).
3.7. Розробляє проекти рішень з питань приватизації та подає їх на затвердження районної ради, забезпечує виконання прийнятих рішень.
3.8. Готує проекти розпоряджень голови районної ради по приватизації Об'єктів.
3.9. Забезпечує виготовлення технічної документації та правовстановлюючих документів на Об'єкти приватизації.
3.10. Організовує проведення незалежної оцінки Об'єктів приватизації, в тому числі забезпечує укладання договорів на проведення незалежної оцінки Об'єктів приватизації, вирішує питання по рецензуванню звітів про оцінку та актів оцінки Об'єктів приватизації.
3.11. Забезпечує публікацію, визначеної в Законі, інформації про приватизацію в місцевому засобі масової інформації та/або на офіційному веб-сайті районної ради.
3.12. Готує проекти розпоряджень голови районної ради, що стосуються всіх необхідних заходів з передприватизаційної підготовки Об'єктів приватизації; затвердження актів оцінки майна та висновків про вартість майна, складених під час приватизації Об'єктів; затвердження умов продажу Об'єктів приватизації; затвердження результатів аукціонів (протоколів аукціонів) з продажу Об'єктів приватизації та інші проекти розпоряджень, пов’язані з приватизацією Об’єктів.
3.13. Забезпечує укладання договорів купівлі-продажу, актів приймання-передачі, інших угод, пов'язаних з приватизацією Об'єктів в установлені законодавством терміни.
3.14. Здійснює контроль за надходженням коштів від приватизації Об'єктів.
3.15. Здійснює контроль за виконанням умов договорів купівлі-продажу Об'єктів приватизації у межах своїх повноважень.
3.16. У разі приватизації Об`єктів, переданих в оренду, шляхом викупу проводить аналіз виконання кожної з умов, передбачених частиною другою статті 18 Закону. 
3.17. У випадку, передбаченому пунктом 3.16 даного Порядку, здійснює контроль за виконанням орендарем умов договору оренди, про що складає відповідний акт.
3.18. Здійснює інші повноваження в сфері приватизації майна, що знаходиться у спільній комунальній власності територіальних громад сіл, міста Галицького району, передбачені законодавством України, рішеннями Галицької районної ради, а також, в тому числі, за дорученням голови районної ради.
3.19. Забезпечує проведення приватизації Об'єктів відповідно до вимог чинного законодавства.
3.20. Голова органу приватизації:
— головує на засіданнях органу приватизації;
— планує проведення засідань;
— забезпечує діяльність органу приватизації;
— може вносити пропозиції районній раді щодо персонального складу органу приватизації;
— може представляти інтереси районної ради при вирішенні спорів щодо приватизації.
3.21. Заступник голови органу приватизації:
— виконує обов’язки голови органу приватизації у випадку його відсутності чи неможливості виконання ним своїх обов’язків;
— здійснює інші функції, визначені органом приватизації або головою органу приватизації.
3.22. Секретар органу приватизації:
— готує матеріали до розгляду на засідання органу приватизації.

  1. Створення та організація роботи Органу приватизації
    4.1. Орган приватизації створюється за рішенням районної ради на термін скликання районної ради.
    4.2. Кількість членів Органу приватизації встановлюється в межах 7 осіб.
    4.3. До складу Органу приватизації можуть включатися представники районної державної адміністрації, районної ради, депутатського корпусу районної ради.
    4.4. Роботу Органу приватизації організовує керуючий справами виконавчого апарату районної ради.
    4.5. У випадку, якщо при розгляді конкретної справи з приватизації виникає конфлікт інтересів зі сторони члена Органу приватизації, пов’язаний з його майновими, організаційними, родинними чи іншими відносинами з претендентом на приватизацію, його участь у роботі Органу приватизації призупиняється на час розгляду та прийняття рішення щодо даної приватизації. Рішення про це приймається Органом приватизації.
  2. Права Органу приватизації
    Орган приватизації мaє право:
    5.1. Одержувати від підприємств, установ, організацій - балансоутримувачів Об’єктів, інформаційні та довідкові матеріали.
    5.2. Залучати, в разі необхідності, для роботи в Органі приватизації інших працівників виконавчого апарату районної ради та на договірних засадах – сторонніх експертів і консультантів, в тому числі представників громадських організацій.
    5.3. Вносити рекомендації голові районної ради щодо затвердження експертних висновків про вартість об’єктів приватизації майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району та умов продажу об’єктів приватизації.
    5.4. Використовувати необхідне для виконання своїх повноважень майно районної ради на безоплатній основі.
  3. Відповідальність Органу приватизації
    Члени Органу приватизації несуть персональну відповідальність відповідно до законодавства за свої дії чи бездіяльність.
  4. Взаємодія органу приватизації з іншими
    підприємствами, установами, організаціями
    Орган приватизації при вирішенні питань, які належать до його компетенції, взаємодіє з органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями різних форм власності.
  5. Прикінцеві положення
    8.1. Внесення змін до Положення про Орган приватизації затверджується рішенням районної ради.
    8.2. Орган приватизації припиняє свою діяльність на підставі рішення районної ради у порядку, передбаченому чинним законодавством.
    8.3. Питання, не врегульовані даним Положенням, вирішуються згідно чинного законодавства України шляхом видання відповідного розпорядження головою районної ради з подальшим затвердженням сесією районної ради.


Начальник юридичного відділу 
виконавчого апарату районної ради                                                                     Діана Івасишин

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя(позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання
РІШЕННЯ

 

від 17.08.2018
м.Галич

Про затвердження Порядку подання та
розгляду заяв про включення об’єктів
права спільної комунальної власності
територіальних громад сіл, міста
Галицького району до переліку об`єктів,
що підлягають приватизації

Відповідно до частини сьомої статті 11 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань законності, правопорядку, депутатської етики, регламенту та адміністративно-територіального устрою (протокол від 16.08.2018), районна рада вирішила:
1. Затвердити Порядок подання та розгляду заяв про включення об’єктів права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району до переліку об`єктів, що підлягають приватизації (додається).
2. Оприлюднити дане рішення відповідно до вимог законодавства на офіційному веб-сайті районної ради.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (М.Коржак); з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак).

 

Голова районної ради                                Павло Андрусяк

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення двадцять третьої (позачергової) сесії

Галицької районної ради сьомого скликання від 17.08.2018

 

ПОРЯДОК
подання та розгляду заяв про включення об’єктів
права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста
Галицького району до переліку об`єктів, що підлягають приватизації

I. Загальні положення
1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна».
2. Цей Порядок визначає процедуру подання та розгляду заяв про включення об’єктів права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району до переліку об`єктів, що підлягають приватизації (далі – заява).
3. Об’єкти приватизації поділяються на об’єкти великої та малої приватизації (далі – об’єкти) відповідно до статті 5 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна».
4. Заявниками можуть бути потенційні покупці – фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни) або юридичні особи (юридичні особи, зареєстровані на території України, юридичні особи інших держав).
5. Заявник забезпечує достовірність наданої інформації та повноту поданих документів.

ІІ. Порядок подання та розгляду заяв органом приватизації
1. Заяви заповнюють потенційні покупці державною мовою друкованими літерами за встановленою формою для об’єктів малої приватизації згідно з додатками 1, 2 до цього Порядку та подають до органу приватизації за місцезнаходженням об’єкта, що приватизується.
2. Право підпису заяв мають:
від юридичної особи – керівник юридичної особи або уповноважена ним особа, яка діє на підставі довіреності;
від фізичної особи – особисто заявник або його представник, який діє на підставі довіреності.
3. Заяви подаються у одному примірнику.
4. Датою подання заяв є дата їх прийняття загальним відділом виконавчого апарату районної ради.
Примірник заяви та подані разом з нею документи передаються до органу приватизації об`єктів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району Галицької районної ради (далі – орган приватизації).
5. Орган приватизації, розглянувши заяву та додані до неї документи, має право повернути її заявнику з таких причин:
- заява не відповідає встановленій формі;
- документи, обов’язкове подання яких передбачено цим Порядком, відсутні, подано не в повному обсязі або оформлено неналежним чином;
- уповноважений орган управління (районна рада та/або районна державна адміністрація) самостійно ініціював включення об’єкта, щодо якого надійшла заява, до переліку об’єктів, що підлягають приватизації;
- об’єкт уже включено до переліку об’єктів, що підлягають приватизації;
- у заяві або документах, що подаються разом із заявою, містяться помарки, виправлення або помилки, які суттєво впливають на зміст заяви.
Після усунення недоліків заявник має право повторно подати заяву.

III. Включення об`єктів права спільної комунальної власності
територіальних громад сіл, міста Галицького району до переліку об`єктів, що підлягають приватизації
1. До заяви про включення об’єктів права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району до переліку об`єктів, що підлягають приватизації, додаються:
для юридичних осіб – нерезидентів – документ про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчений згідно із законодавством держави його видачі, перекладений українською мовою;
для фізичних осіб – громадян України – копія паспорта громадянина України;
для іноземних громадян – копія документа, що посвідчує особу.
У разі якщо заяву підписано особою, уповноваженою керівником юридичної особи, або представником фізичної особи, до заяви також додається копія паспорта такої особи та довіреність.
У разі якщо документом, що посвідчує особу, є паспорт з безконтактним електронним носієм, до заяви додається копія такого паспорта з відповідною підтвердною інформацією.
2. Орган приватизації, до якого надійшла заява, протягом трьох днів після надходження заяви звертається щодо надання згоди на включення об’єкта до переліку об’єктів права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району, що підлягають приватизації, до уповноважених органів управління таким майном, крім випадків, коли орган приватизації є уповноваженим органом управління таким майном або уповноважений орган управління самостійно ініціював включення такого об’єкта до переліку об’єктів права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району, що підлягають приватизації.
3. Уповноважені органи управління таким майном надають до органу приватизації, до якого надійшла заява, згоду на приватизацію об’єкта права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району або вмотивовану відмову протягом 15 днів з дати надходження звернення від органу приватизації.
4. У разі якщо орган приватизації не одержав у встановлений строк дозволу чи відмови від органу, уповноваженого управляти відповідним майном, згода на приватизацію вважається наданою.
5. У разі надходження від органу, уповноваженого управляти таким майном, вмотивованої відмови погодити включення об’єкта до переліку об’єктів, що підлягають приватизації, результати розгляду заяви доводить до заявника орган приватизації, до якого надійшла заява, у письмовій формі або за проханням заявника – засобами електронного зв’язку.
6. Орган приватизації протягом 30 днів розглядає подану заяву і додані до неї документи та приймає рішення про винесення питання щодо переліку об’єктів, що підлягають приватизації, на розгляд сесії районної ради. Про прийняте рішення сесії орган приватизації в п’ятиденний строк письмово повідомляє заявника, підприємство, що приватизується (балансоутримувача об’єкта), а також відповідний уповноважений орган управління.
7. Орган приватизації, який прийняв рішення про включення об’єкта до переліку об’єктів, що підлягають приватизації, розробляє відповідний проект рішення та подає на затвердження сесії районної ради.
8. У разі відсутності підстав для відмови районна рада рішенням сесії затверджує перелік об’єктів, що підлягають приватизації.
9. Об’єкт вважається включеним до переліку об’єктів, що підлягають приватизації з дати затвердження такого переліку рішенням сесії районної ради.

IV. Відмова у включенні об’єктів права спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району до переліку об’єктів, що підлягають приватизації
1. Відмова органом приватизації у винесенні питання щодо включення об’єктів до відповідного переліку об’єктів, що підлягають приватизації, на розгляд сесії районної ради, можлива у разі:
коли підприємство, що пропонується приватизувати, перебуває у процесі ліквідації;
коли законодавством установлено обмеження щодо приватизації об’єкта;
вмотивованої відмови органу, уповноваженого управляти майном спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району, у погодженні щодо включення до переліку об’єктів, що підлягають приватизації.
2. У разі наявності підстав для відмови у включенні об’єктів до відповідного переліку об’єктів, що підлягають приватизації, орган приватизації, до якого надійшла заява, повідомляє заявника про причини відмови у письмовій формі або за проханням заявника – засобами електронного зв’язку.

 

Начальник юридичного відділу
виконавчого апарату районної ради                                  Діана Івасишин

Додаток 1

Додаток 2

 

УКРАЇНА
ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя(позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання
РІШЕННЯ

 

від 17.08.2018
м.Галич

Про затвердження Положення
про діяльність аукціонної комісії
для продажу об’єктів спільної
власності територіальних громад
сіл, міста Галицького району

Відповідно до частини 4 статті 15 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань законності, правопорядку, депутатської етики, регламенту та адміністративно-територіального устрою (протокол від 16.08.2018), районна рада вирішила:

1. Затвердити Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району (додається).
2. Оприлюднити дане рішення відповідно до вимог законодавства на офіційному веб-сайті районної ради.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (М.Коржак); з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак).

 

Голова районної ради Павло Андрусяк

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення двадцять третьої (позачергової) сесії

Галицької районної ради сьомого скликання від 17.08.2018

 

Положення
про діяльність аукціонної комісії для
продажу об’єктів спільної власності територіальних громад сіл,
міста Галицького району

І. Загальні положення
1.1. Це Положення, розроблене відповідно до частини четвертої статті 15 Закону України “Про приватизацію державного і комунального майна”, визначає порядок утворення аукціонної комісії для продажу об’єктів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району (далі – комісія), її повноваження, права та порядок роботи.
1.2. Комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, нормативно-правовими актами Фонду державного майна України, рішеннями Галицької районної ради та цим Положенням.

ІІ. Склад, порядок утворення комісії та її повноваження
2.1. Комісія є тимчасово діючим колегіальним органом, що утворюється Галицькою районною радою для продажу об’єктів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про приватизацію об’єкта.
2.2. До складу комісії входять не менш як п’ять осіб, які є представниками Галицької районної ради.
У разі потреби до складу комісії можуть залучатися з правом дорадчого голосу спеціалісти, експерти, представники органів виконавчої влади, підприємств та/або господарських товариств тощо.
2.3. Основні принципи діяльності комісії:
- дотримання вимог законодавства;
- колегіальність прийнятих рішень;
- професіоналізм, неупередженість та незалежність членів комісії (недопущення втручання в діяльність комісії будь-яких органів влади).
2.4. Склад комісії та зміни до нього затверджуються розпорядженням голови районної ради.
Голова комісії та секретар призначаються із числа працівників виконавчого апарату районної ради.
На період тривалої відсутності голови комісії (хвороба, відпустка тощо) його повноваження покладаються розпорядженням голови районної ради на будь-кого із членів комісії.
2.5. До основних повноважень комісії належать:
- розроблення умов продажу та їх подання на затвердження органу приватизації Галицької районної ради (шляхом видання розпорядження голови районної ради).
Комісія розробляє і подає на затвердження органу приватизації Галицької районної ради умови продажу об’єкта приватизації протягом 15 робочих днів з моменту прийняття районною радою рішення про приватизацію об’єкта та здійснення реєстрації права власності на об’єкт приватизації (у разі, коли станом на дату прийняття рішення право власності на об’єкт приватизації, що є нерухомим майном і має балансову вартість, не зареєстровано), а також отримання позитивного висновку рецензента на звіт незалежного оцінювача про визначення ринкової вартості майна (у разі, коли об’єкт приватизації, право власності на який належним чином зареєстроване, не має балансової вартості або прийнято рішення про приватизацію об’єкта на аукціоні з умовами щодо компенсації орендарю невід’ємних поліпшень).
Орган приватизації Галицької районної ради вносить рекомендації та готує відповідний проект розпорядження голови районної ради щодо затвердження умов продажу (додаткових умов продажу) об’єкта приватизації протягом п’яти робочих днів з моменту подання їх аукціонною комісією.
- визначення стартової ціни об`єкта приватизації;
- визначення стартової ціни з урахуванням зниження стартової ціни;
- розроблення інформаційного повідомлення про проведення аукціону;
- ведення протоколів засідань комісії та їх подання на затвердження органу приватизації Галицької районної ради.
2.6. Комісія має право:
- під час розроблення умов продажу вносити пропозиції органу приватизації Галицької районної ради щодо запитів до органів державної влади, підприємств та/або господарських товариств стосовно подання пропозицій щодо умов продажу, а також надання відомостей, документів та інших матеріалів, необхідних для ознайомлення з об’єктом продажу;
- вносити пропозиції органу приватизації Галицької районної ради щодо подання запитів спеціалістам, експертам;
- заслуховувати пояснення експертів, консультантів та інших спеціалістів.

ІІІ. Порядок роботи комісії
3.1. Очолює комісію та організовує її роботу голова комісії.
3.2. Організаційною формою роботи комісії є засідання.
3.3. Усі рішення комісії приймаються шляхом поіменного усного голосування («за» або «проти»), результати якого заносяться до протоколу.
3.4. Засідання комісії є правомочним за умови участі в ньому не менш як двох третин складу її членів.
3.5. Члени комісії мають рівне право голосу при прийнятті рішень. Рішення комісії приймаються простою більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів, голос голови комісії є вирішальним.
3.6. За результатами засідання комісії складаються протоколи, які підписуються всіма членами комісії, присутніми на засіданні, та у триденний строк подаються на затвердження органу приватизації Галицької районної ради.
3.7. Секретар комісії забезпечує:
- підготовку матеріалів для розгляду комісією;
- виконання доручень голови комісії;
- підготовку, ведення та оформлення протоколів засідань комісії.
3.8. Члени комісії зобов’язані брати участь у роботі комісії.
У разі якщо засідання комісії не відбулося через відсутність кворуму, засідання комісії переноситься на інший день.
3.9. Діяльність комісії припиняється розпорядженням голови районної ради.

Начальник юридичного відділу
виконавчого апарату районної ради                                           Діана Івасишин

 

 

УКРАЇНА
ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

РІШЕННЯ


від 17.08.2018
м.Галич

Про безоплатну передачу майна із спільної
комунальної власності територіальних
громад сіл, міста Галицького району у
комунальну власність територіальної громади
міста Галича

Керуючись нормами Цивільного, Господарського кодексів України, статтями 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», рішенням двадцять другої сесії районної ради сьомого скликання від 06.06.2018 «Про внесення змін до рішення дванадцятої сесії Галицької районної ради третього демократичного скликання від 27 червня 2000 року «Про делегування повноважень щодо управління майном», розглянувши звернення депутатів Галицької міської ради (лист від 31.05.2017), враховуючи рішення виконавчого комітету Галицької міської ради від 18.01.2018 №02.2.-14/55) щодо передачі нежитлових приміщень зі спільної власності територіальних громад району у комунальну власність територіальної громади міста Галича, з метою ефективного використання майна, що знаходиться у спільній власності територіальних громад сіл, міста Галицького району, беручи до уваги перебування на балансі комунального закладу «Галицька центральна районна лікарня» окремого індивідуально визначеного майна, що не використовується згідно його статутної діяльності, висновки та рекомендації постійної комісії районної ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу та рекомендації засідання президії районної ради (протокол від 16.08.2018), районна рада вирішила:
1. Припинити право оперативного управління, вилучити у комунального закладу «Галицька центральна районна лікарня» нежитлове приміщення (пологове відділення) колишньої лікарні, що розташоване за адресою: вул.Осмомисла,7, м.Галич Галицького району Івано-Франківської області, і передати безоплатно вищевказане майно із спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району у комунальну власність територіальної громади міста Галича для розміщення комунальної організації (установи, закладу) «Галицький районний центр дитячої та юнацької творчості».
2. Делегувати до складу комісії з приймання-передачі майна спільної комунальної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району у комунальну власність територіальної громади міста Галича:
- заступника голови районної ради – Гордійчук Л.І.;
- заступника керуючого справами виконавчого апарату районної ради – Лавера Л.І.;
- начальника відділу обліку і звітності, головного бухгалтера районної ради – Довган Т.П.;
- в.о. головного лікаря комунального закладу «Галицька центральна районна лікарня» – Журавецького Л.Б.;
-в.о. головного бухгалтера комунального закладу «Галицька центральна районна лікарня» – Воляк Т.С.
3. Галицькій міській раді та комунальному закладу «Галицька центральна районна лікарня» здійснити приймання-передачу вищезазначеного майна відповідно до норм чинного законодавства та надати акт приймання-передачі на затвердження голові районної ради.
4. Внести зміни в додаток «Доповнення до переліку майна, що належить до спільної власності територіальних громад» (далі – Перелік) до рішення двадцять другої сесії районної ради сьомого скликання від 06.06.2018 «Про внесення змін до рішення дванадцятої сесії Галицької районної ради третього демократичного скликання від 27 червня 2000 року «Про делегування повноважень щодо управління майном», а саме виключити з Переліку майно, вказане у пункті 1 цього рішення.
5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії районної ради: з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак); з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (М.Коржак); з питань освіти, культури, спорту, національного та духовного відродження (О.Ріжко); з питань охорони здоров’я, материнства, праці та соціального захисту (О.Тарасевич).

 

Голова районної ради                                         Павло Андрусяк

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

РІШЕННЯ

від 17.08.2018
м. Галич

 

Про цільову програму розвитку туризму в
Галицькому районі на 2016–2020
роки в новій редакції

Відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та з метою реалізації основних заходів програми розвитку туризму в Галицькому районі на 2016–2020 роки районна рада вирішила:
1. Затвердити цільову Програму розвитку туризму в Галицькому районі на 2016–2020 роки у новій редакції (додається).
2. Основним координатором виконання Програми визначити управління економічного розвитку, туризму та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації (В.Горбаль).
3. Головним розпорядником коштів на реалізацію заходів Програми визначити районну державну адміністрацію.
4. Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (М.Бойчук) виходячи з можливостей дохідної частини районного бюджету, забезпечити належне фінансування заходів програми.
5. Рішення третьої сесії районної ради від 19.02.2016 «Про цільову Програму розвитку туризму в Галицькому районі на 2016–2020 роки» вважати таким, що втратило чинність.
6.Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови районної ради Л.Гордійчук і постійну комісію районної ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (М.Коржак).

 

Голова районної ради                                                      Павло Андрусяк

Нова_Редакція_Програма_Розвитку_Туризму

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

РІШЕННЯ

від 17.08.2018
м. Галич

 

Про програму соціально-економічного
та культурного розвитку району на 2018 рік
у новій редакції

Відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та з метою реалізації основних заходів Програми соціально-економічного та культурного розвитку Галицького району на 2018 рік районна рада вирішила:
1. Затвердити Програму соціально-економічного та культурного розвитку району на 2018 у новій редакції (додається).
2. Основним координатором виконання Програми визначити управління економічного розвитку, туризму та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації (В.Горбаль).
3. Головним розпорядником коштів на реалізацію заходів Програми визначити районну державну адміністрацію.
4. Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (М.Бойчук) виходячи з можливостей дохідної частини районного бюджету, забезпечити належне фінансування заходів програми.
5. Рішення двадцять другої сесії районної ради сьомого скликання від 06.06.2018 «Про затвердження Програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2018 у новій редакції» вважати таким, що втратило чинність.
6. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови районної ради Л.Гордійчук і постійну комісію районної ради з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (М.Коржак).

 

Голова районної ради                                                       Павло Андрусяк

Програма соціально-економічного та культурного розвитку району на 2018 рік

 

УКРАЇНА
ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання
РІШЕННЯ

від 17.08. 2018
м. Галич

Про взяття на баланс
нежитлових приміщень

 

Керуючись статтями 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою впорядкування обліку комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, міста Галицького району, розглянувши рекомендації постійних комісій районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій; з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (протокол від 16.08.2018), районна рада вирішила:
1. Взяти на баланс Галицької районної ради нежитлові приміщення, які є спільною комунальною власністю територіальних громад сіл, міста Галицького району, що знаходяться за такими адресами:
- м.Галич, вул. Майдан Різдва, 34;
- м.Галич, вул. Є.Коновальця, 5;

- Галицький район, с.Маріямпіль, вул.Галицька, 2.

2. Доручити голові районної ради Андрусяку П.В. створити комісії для приймання вказаного в пункті 1 даного рішення майна.
З. Відділу обліку і звітності виконавчого апарату районної ради (Т.Довган) здійснити згідно чинного законодавства всі необхідні дії для виконання пункту 1, 2 даного рішення.
4. Внести зміни в додаток «Доповнення до переліку майна, що належить до спільної власності територіальних громад» (далі – Перелік) до рішення двадцять другої сесії районної ради сьомого скликання від 06.06.2018 «Про внесення змін до рішення дванадцятої сесії Галицької районної ради третього демократичного скликання від 27 червня 2000 року «Про делегування повноважень щодо управління майном», а саме доповнити Перелік нежитловими приміщеннями, вказаними в пункті 1 даного рішення.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак); з питань соціально-економічного розвитку, дорожнього господарства, підприємництва, туризму, розвитку малого та середнього бізнесу (М.Коржак).

 

Голова районної ради                                           П. Андрусяк

 

УКРАЇНА
ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання


РІШЕННЯ

від 17.08.2018
м. Галич

Про внесення змін в рішення двадцять
першої сесії районної ради сьомого
скликання від 30.03.2018 «Про визначення
опорного закладу, його філій та реорганізацію
закладів загальної середньої освіти району»

Відповідно до законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про державну реєстрацію юридичних, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення двадцять другої сесії районної ради сьомого скликання від 06.06.2018  «Про перейменування Галицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Ярослава Осмомисла», рішення одинадцятої сесії Демешківської сільської радисьомого скликання від 05.06.2018 року «Про вихід із складу засновника та безоплатну передачу Демешківського навчально-виховного комплексу Демешківської сільської ради Івано-Франківської області», районна рада вирішила:
1.Внести зміни у рішення двадцять першої сесії районної ради сьомого скликання від 30.03.2018 «Про визначення опорного закладу, його філій та реорганізацію закладів загальної середньої освіти району», а саме:
1.1. в пункті 1 слова « Галицьку загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №1 імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області» замінити словами «Галицький ліцей імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області».
1.2. в пункті 3 слова «Демешківський навчально-виховний комплекс Демешківської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області» замінити словами «Демешківський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня-дошкільний навчальний заклад» Галицької районної ради Івано-Франківської області» та слова «Галицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області» замінити словами «Галицького ліцею імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області».
1.3. в пункті 4 слова «Демешківського навчально-виховного комплексу Демешківської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області» замінити словами «Демешківського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня-дошкільний навчальний заклад» Галицької районної ради Івано-Франківської області».
1.4.в пункті 5.1 пункту 5 слова « Галицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області» замінити словами «Галицького ліцею імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області».
1.5. в пункті 5.4 пункту 5 слова «Галицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області» замінити словами «Галицького ліцею імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області».
1.6. Пункт 2 викласти в такій редакції:
«2. Визначити філіями Галицького ліцею імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області:
- філія №1 Галицького ліцею імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області, яка виконує функцію закладу середньої освіти І-ІІ ступеня та знаходиться за адресою: вул. Львівська,3, м.Галич, Галицький район, Івано-Франківська область,77100;
- філія №2 Галицького ліцею імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області, яка виконує функцію закладу середньої освіти І-ІІ ступеня та знаходиться за адресою: вул. Шкільна, 1,
с.Придністров’я, Галицький район, Івано-Франківська область, 77134;
- філія №3 Галицького ліцею імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області, яка виконує функцію закладу загальної середньої освіти І ступеня з дошкільним підрозділом та знаходиться за адресою: вул. Шевченка,3, с. Демешківці, Галицький район, Івано-Франківська область, 77134».
2.Організацію виконання даного рішення покласти на начальника відділу освіти Галицької районної державної адміністрації Матейка І.Б.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови районної ради Л.Гордійчук та постійну комісію районної ради з питань освіти, культури, спорту, національного та духовного відродження (О.Ріжко).

Голова районної ради                                                     Павло Андрусяк

 

УКРАЇНА
ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

РІШЕННЯ


Від17.08. 2018
м.Галич

 

Про прийняття у власність та
входження у склад засновника

Відповідно до норм Цивільного, Господарського кодексів України, статей 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», враховуючи рішення одинадцятої сесії Демешківської сільської ради від 05.06.2018 «Про вихід із складу засновника та безоплатну передачу Демешківського навчально-виховного комплексуДемешківської сільської ради Івано-Франківської області», рекомендації президії районної ради (протокол від 16.08.2018), районна рада вирішила:
1. Прийняти безоплатно із комунальної власності Демешківської сільської ради у спільну власність територіальних громад сіл, міста Галицького району комунальний заклад (юридичну особу) Демешківський навчально-виховний комплекс Демешківської сільської ради Івано-Франківської області, його цілісний майновий комплекс та інше майно, закріплене за ним.
2. Увійти у склад засновника Демешківського навчально-виховного комплексу Демешківської сільської ради Івано-Франківської області.
3. Створити комісію з приймання-передачі майна Демешківського навчально-виховного комплексу Демешківської сільської ради Івано-Франківської області у складі згідно додатку 1.
4. Відділу освіти районної державної адміністрації (І.Матейко):
4.1. Врегулювати трудові відносини з працівниками закладу загальної середньої освіти у відповідності до положень Кодексу законів про працю України.
4.2. Здійснити в установленому законодавством порядку дії стосовно оформлення документів по прийманню-передачі майна.
4.3. Після оформлення документів про передачу майна, внести відповідні зміни до бухгалтерського обліку.
5. Перейменувати Демешківський навчально-виховний комплекс Демешківської сільської ради Івано-Франківської області у Демешківський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня - дошкільний навчальний заклад» Галицької районної ради Івано-Франківської області.
6. Затвердити Статут Демешківського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І ступеня - дошкільний навчальний заклад» Галицької районної ради Івано-Франківської області у новій редакції згідно додатку 2.
7. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань освіти, культури, спорту, національного та духовного відродження (О.Ріжко).

 

Голова районної ради                                     Павло Андрусяк

  

  

Додаток 1
до рішення двадцять третьої (позачергової)сесії 

районної ради сьомого скликання
від 17.08. 2018

 

Комісія з приймання-передачі майна
Демешківського навчально-виховного комплексу
Демешківської сільської ради Івано-Франківської області

Голова комісії:
Гордійчук Любов Іванівна - заступник голови Галицької районної ради


Заступник голови комісії:
Ріжко Оксана Григорівна - голова постійної комісії районної ради з питань освіти, культури, спорту, національного та духовного відродження


Члени комісії:
Матейко Іван Богданович  - начальник відділу освіти Галицької районної державної адміністрації
Петраш Ігор Степанович - голова районної профспілкової організації працівників освіти та науки України

Духович Марта Павлівна - бухгалтер централізованої бухгалтерії відділу освіти Галицької районної державної адміністрації
Павлик Ганна Іванівна -  директор Демешківського навчально-виховного комплексу Демешківської сільської ради Івано-Франківської області
Цибух Зіновій Богданович - голова Демешківської сільської ради
Дмитрів Алла Вікторівна - бухгалтер Демешківської сільської ради

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням двадцять третьої (позачергової) сесії

районної ради сьомого скликання
від 17.08. 2018

 

 

СТАТУТ
Демешківського навчально-виховного комплексу
«Загальноосвітня школа І ступеня -
дошкільний навчальний заклад»
Галицької районної ради
Івано-Франківської області

У НОВІЙ РЕДАКЦІЇ

 

 

 

 

 

м.Галич,
2018 рік

І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Демешківський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад» Галицької районної ради Івано-Франківської області (далі - навчально-виховний комплекс) заснований для надання освітніх послуг за рівнем дошкільної та початкової загальної середньої освіти і знаходиться у спільній власності територіальних громад сіл, міста Галицького району.
1.2. Навчально-виховний комплекс є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунок в установі банку, печатку, штамп, ідентифікаційний номер.
1.3. Юридична адреса навчально-виховного комплеку:
77134, Івано-Франківська область,
Галицький район, село Демешківці,
вулиця Шевченка, 3, тел.(03431) 7-92-36
Ідентифікаційний номер: 20559531
1.4. Повне найменування: Демешківський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад» Галицької районної ради Івано-Франківської області.
Скорочене найменування: Демешківський НВК.
1.5. Засновником (власником) навчально-виховного комплеку є Галицька районна рада.
1.6. Навчально-виховний комплекс знаходиться в управлінні відділу освіти Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області.
1.7. Навчально-виховний комплекс складається з двох підрозділів: шкільного та дошкільного.
Шкільний підрозділ забезпечує належний рівень початкової загальної середньої освіти учнів згідно з вимогами Державного стандарту початкової освіти.
Дошкільний підрозділ забезпечує належний рівень дошкільної освіти дітей віком від 3 до 6 років відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти.
Шкільний підрозділ включає:
школа І ступеня – початкова школа (1 - 4 класи), термін навчання 4 роки.
1.8. Головною метою навчально-виховного комплексу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної та початкової загальної середньої освіти.
1.9. Головними завданнями навчально-виховного комплексу є:
 забезпечення реалізації права громадян на освіту;
3

 виховання громадянина України;
 виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;
 формування й розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості, особистості, підготовленої до професійного самовизначення;
 виховання в учнів (вихованців) поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов’язків людини й громадянина;
 розвиток особистості учня, його здібностей і обдарувань, наукового світогляду;
 реалізація права учнів (вихованців) на вільне формування політичних та світоглядних переконань;
 виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя, збереження й зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів (вихованців);
 створення умов для оволодіння системою наукових знань про природу, людину й суспільство.
1.10. Навчально-виховний комплекс у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Положенням про навчально-виховний комплекс «дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад», «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад», іншими нормативно-правовими актами, рішеннями Галицької районної ради, власним Статутом.
1.11. Навчально-виховний комплекс самостійно приймає рішення і здійснює діяльність у межах своєї компетенції, передбаченої законодавством України та власним Статутом.
1.12. Навчально-виховний комплекс несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:
 безпечні умови освітньої діяльності;
 дотримання державних стандартів освіти;

 

4

 дотримання договірних зобов’язань з іншими суб’єктами освітньої, виробничої, наукової діяльності, у тому числі зобов’язань за міжнародними угодами;
 дотримання фінансової дисципліни.
1.13. У навчально-виховному комплексі визначена українська мова навчання.
1.14. Навчально-виховний комплекс має право:
 проходити в установленому порядку державну атестацію;
 визначати форми, методи й засоби організації навчально-виховного процессу відповідно до чинного законодавства;
 визначати варіативну частину робочого навчального плану;
 в установленому порядку розробляти й впроваджувати експериментальні та індивідуальні робочі навчальні плани;
 використовувати різні форми морального й матеріального заохочення до учасників освітнього процесу;
 бути власником і розпорядником рухомого і нерухомого майна згідно із законодавством України та власним Статутом;
 отримувати кошти і матеріальні цінності від органів виконавчої влади органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб;
 залишати у своєму розпорядженні і використовувати власні надходження у порядку, визначеному законодавством України;
 відкривати рахунки в банківських установах та органах Державного казначейства.
1.15. У навчально-виховному комплексі створено й функціонує методичне об’єднання вчителів початкових класів та вихователів дошкільного підрозділу.
1.16. Медичне обслуговування учнів (вихованців) та відповідні умови для його організації забезпечуються засновником (власником), відділом освіти Галицької районної державної адміністрації і здійснюються фельдшерським пунктом, що знаходиться на території Демешківської сільської ради.
1.17. Харчування в навчально-виховному комплексі здійснюється для шкільного та дошкільного підрозділів відповідно до чинного законодавства.
1.18. Взаємовідносини навчального закладу з юридичними й фізичними особами визначаються угодами, що укладені між ними.

 

5

ІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ

2.1. Навчально-виховний комплекс планує свою роботу самостійно, відповідно до перспективного плану. В плані роботи відображаються найголовніші питання роботи навчально-виховного комплексу , визначаються перспективи його розвитку.
2.2. Основним документом, що регулює освітній процес, є робочий навчальний план, що складається на основі типових навчальних планів, розроблених та затверджених Міністерством освіти і науки України, із конкретизацією варіативної частини.
2.3. Відповідно до робочого навчального плану педагогічні працівники навчально-виховного комплексу самостійно добирають програму, підручники, навчальні посібники, що мають гриф Міністерства освіти і науки України, а також науково-методичну літературу, дидактичні матеріали, форми, методи, засоби навчальної роботи, що мають забезпечувати виконання статутних завдань та здобуття освіти на рівні державних стандартів.
2.4. Навчально-виховний комплекс здійснює навчально-виховний процес за очною та індивідуальною формою навчання.
2.5. Зарахування учнів до навчально-виховного комплексу здійснюється наказом директора на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, а також свідоцтва про народження (копії), медичної довідки встановленого зразка, документа про наявний рівень освіти (крім дошкільнят та дітей, які вступають до першого класу).
У разі потреби учень може перейти протягом будь-якого року навчання до іншого навчального закладу. Переведення учнів до іншого навчального закладу здійснюється за наявності особової справи учня.
2.6. Структура навчального року, а також тижневе навантаження учнів встановлюється в межах часу, що передбачений робочим навчальним планом.
Навчальні заняття розпочинаються 1 вересня у День знань та закінчуються не пізніше 1 липня наступного року. Навчальний рік поділяється на семестри.
2.7. Відволікання учнів від навчальних занять на інші види діяльності забороняється (крім випадків, передбачених законодавством України).
2.8. За погодженням з відділом освіти Галицької районної державної адміністрації з урахуванням місцевих умов, специфіки навчально-виховного комплексу запроваджується графік канікул. Тривалість канікул протягом навчального року становить не менше як тридцять календарних днів.
2.9. Тривалість уроків у навчально-виховного комплексі становить: у перших класах – 35 хвилин, у других – четвертих – 40 хвилин.

6

Зміна тривалості уроків допускається за погодженням з відділом освіти Галицької районної державної адміністрації та територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби.
Дошкільна група працює за п'ятиденним робочим тижнем. Вихідні дні: субота, неділя, святкові.
2.10. Щоденна кількість і послідовність навчальних занять визначається розкладом уроків, що складається на кожний семестр відповідно до санітарно – гігієнічних та педагогічних умов, погоджується територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби і затверджується директором.
Крім різних форм обов’язкових навчальних занять, у навчально-виховному комплексі проводяться індивідуальні, групові, факультативні та інші позакласні заняття та заходи, що передбачені окремим розкладом і спрямовані на задоволення освітніх інтересів учнів та розвиток їх творчих здібностей, нахилів і обдарувань.
2.11. Зміст, обсяг і характер домашніх завдань з кожного предмета визначаються вчителем відповідно до педагогічних і санітарно-гігієнічних вимог з урахуванням індивідуальних особливостей учнів.
2.12. У навчально-виховному комплексі визначення рівня досягнень учнів у навчанні здійснюється відповідно до діючої системи оцінювання досягнень у навчанні учнів, ведеться тематичний облік знань. У 1 класі дається словесна характеристика знань учнів у навчанні, у другому – за рішенням педагогічної ради та нормативними документами.
У документі про освіту (табель успішності) відображаються досягнення учнів у навчанні за семестри, навчальний рік та державну підсумкову атестацію.
2.13. Результати семестрового, річного оцінювання доводяться до відома учнів учителем, результати державної підсумкової атестації – головою атестаційної комісії.
2.14. Порядок переведення і випуску учнів навчально-виховного комплексу визначається Порядком переведення та випуск учнів (вихованців) загальноосвітнього навчального закладу до наступного класу від 14.07.2015 №762, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України.
2.15. Контроль за відповідністю освітнього рівня учнів, які закінчили певний ступень навчання, вимогам Державного стандарту загальної середньої освіти здійснюється шляхом їх державної підсумкової атестації. Порядок проведення державної підсумкової атестації визначається Положенням про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 30.12.2014 №1547.

7

2.16. Учням, які закінчили певний ступінь школи, видається відповідний документ про освіту: по закінченні початкової школи – табель успішності.
2.17. За успіхи у навчанні для учнів (вихованців) встановлюється така форма морального заохочення: похвальний лист «За високі досягнення у навчанні».
2.18. Дошкільний навчальний заклад навчально-виховного комплексу комплектується за віковими ознаками.
2.19. У дошкільному навчальному закладі навчально-виховного комплексу функціонує одна різновікова група загального розвитку.
2.20. Дошкільний навчальний заклад навчально-виховного комплексу має групу з денним режимом перебування дітей, наповнюваність різновікової групи становить до 15 дітей.
2.21. Зарахування дітей від 3 до 6 (7) років у дошкільний навчальний заклад навчально-виховного комплексу здійснюється наказом директора на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, а також медичної довідки про стан здоров'я дитини, медичної довідки про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження (копії).
2.22. Відрахування дітей з дошкільного навчального закладу навчально-виховного комплексу може здійснюватись за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють, на підставі медичного висновку про стан здоров'я, що виключає можливість їх подальшого перебування в дошкільному навчальному закладі.

ІІІ. УЧАСНИКИ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

3.1. Учасниками освітнього процесу в навчально-виховному комплексі є:
 діти дошкільного віку;
 учні;
 директор;
 педагогічні працівники;
 батьки або особи, які їх замінюють;
 помічник вихователя.
3.2. Права і обов’язки учнів, педагогічних та інших працівників визначаються чинним законодавствам та цим Статутом.
3.3. Діти дошкільного віку мають право:
 на безпечні та нешкідливі для здоров'я умови утримання, розвитку, виховання і навчання;
 на захист від будь-якої інформації, пропаганди та агітації, що завдає шкоди їх здоров'ю, моральному та духовному розвитку;
8

 на захист від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять здоров'ю дитини, а також фізичного та психічного насильства, приниження її гідності;
 на здоровий спосіб життя.
3.4. Учні мають право:
 на вибір форми навчання, факультативів, спецкурсів, позашкільних та позакласних занять;
 на користування навчально-виробничою, науковою, матеріально-технічною, культурно-спортивною, корекційно-відновною базою навчально-виховного комплексу;
 на доступ до інформації з усіх галузей знань;
 брати участь у різних видах науково-практичної діяльності, конференціях, олімпіадах, виставках, конкурсах тощо;
 брати участь у добровільних самодіяльних об’єднаннях, творчих студіях, клубах, гуртках, групах за інтересами тощо;
 на захист від будь-яких форм експлуатації, психічного і фізичного насилля, що порушують права або принижують їх честь, гідність;
 на безпечні і нешкідливі умови навчання, виховання та праці.
3.5. Учні зобов’язані:
 оволодівати знаннями, вміннями, практичними навичками, підвищувати загальнокультурний рівень;
 дотримуватись вимог Статуту, правил внутрішнього розпорядку;
 бережно ставитись до державного, громадського та особистого майна;
 дотримуватися законодавства, моральних, етичних норм;
 брати посильну участь у різних видах трудової діяльності, що не заборонені чинним законодавством;
 дотримуватися правил особистої гігієни.
3.6. Педагогічними працівниками навчально-виховного комплексу можуть бути особи з високими моральними якостями, які мають відповідну педагогічну освіту, належний рівень професійної підготовки, здійснюють педагогічну діяльність, забезпечують результативність та якість своєї роботи, фізичний та психічний стан здоров'я яких дозволяє виконувати професійні обов’язки.
3.7. Призначення на посаду та звільнення з посади педагогічних та інших працівників й інші трудові відносини регулюються законодавством України

9

про працю, законами України «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту» та іншими законодавчими актами.
3.8. Педагогічні працівники мають право на:
 захист професійної честі й гідності;
 самостійний вибір форм, методів, засобів навчальної роботи, нешкідливих для здоров’я учнів;
 участь в обговоренні та вирішенні питань організації навчально-виховного процесу;
 проведення в установленому порядку науково-дослідної, експериментальної, пошукової роботи;
 виявлення педагогічної ініціативи;
 позачергову атестацію з метою отримання відповідної категорії, педагогічного звання;
 участь у роботі органів громадського самоврядування навчально-виховного комплексу;
 підвищення кваліфікації, перепідготовку;
 отримання пенсії, у тому числі і за вислугу років в порядку визначеному законодавством України;
 об'єднуватися у професійні спілки та бути членами інших об'єднань, громадська діяльність яких не заборонена законодавством;
 на матеріальне, житлово-побутове та соціальне забезпечення відповідно до чинного законодавства.
Відволікання педагогічних працівників від виконання професійних обов'язків не допускається, за виняткам випадків, передбачених законодавством України.
3.9. Педагогічні працівники зобов'язані:
 забезпечувати належний рівень викладання навчальних дисциплін відповідно до навчальних програм на рівні обов’язкових державних вимог;
 сприяти розвитку інтересів, нахилів та здібностей дітей, а також збереженню їх здоров’я, здійснювати пропаганду здорового способу життя;
 сприяти зростанню іміджу навчально-виховного комплексу;
 настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу державної символіки, принципів загальнолюдської моралі;
 виховувати в учнів повагу до батьків, жінки, старших за віком, народних традицій та звичаїв, духовних та культурних надбань народу України;
 готувати учнів до самостійного життя в дусі взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;
10

 дотримуватися педагогічної етики, моралі, поважати гідність учнів;
 забезпечувати емоційний комфорт, захист дитини від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять її здоров'ю;
 захищати учнів від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, запобігати вживанню ними алкоголю, наркотиків, тютюну, іншим шкідливим звичкам;
 постійно підвищувати свій професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну і політичну культуру;
 виконувати Статут навчально-виховного комплексу, правила внутрішнього розпорядку, умови контракту чи трудового договору;
 виконувати накази і доручення директора навчально-виховного комплексу, відділу освіти Галицької районної державної адміністрації;
 брати участь у роботі педагогічної ради та інших заходах, пов'язаних з підвищенням професійного рівня, педагогічної майстерності, загальнополітичної культури.
3.10. Педагогічні працівники навчально-виховного комплексу атестуються відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України.
3.11. Педагогічні працівники, які систематично порушують статут, правила внутрішнього розпорядку навчально-виховного комплексу, не виконують посадових обов’язків, умов колективного договору або за результатами атестації не відповідають займаній посаді, звільняються з роботи відповідно до чинного законодавства.
3.12. Батьки та особи, які їх замінюють, мають право:
 обирати і бути обраними до батьківських комітетів та органів громадського самоврядування;
 звертатись до відділу освіти Галицької районної державної адміністрації, директора навчально-виховного комплексу та органів громадського самоврядування з питань навчання, виховання дітей;
 брати участь у заходах, спрямованих на поліпшення організації навчально-виховного процесу та зміцнення матеріально-технічної бази навчально-виховного комплексу;
 на захист законних інтересів своїх дітей в органах громадського самоврядування навчально-виховного комплексу та у відповідних державних, судових органах;
 відмовлятися від запропонованих додаткових освітніх послуг.

11

3.13. Батьки та особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за здобуття дітьми дошкільної, загальної середньої освіти та зобов'язані:
 постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;
 поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до Вітчизни, сім’ї, державної та рідної мови, повагу до національної історії, культури, цінностей інших народів;
 виховувати у дітей повагу до закону, прав, основних свобод людини;
 своєчасно вносити плату за харчування дитини у навчально-виховному комплексі у встановленому порядку;
 своєчасно повідомляти вихователя, класних керівників, адміністрацію навчально-виховного комплексу про причини відсутності або хворобу дитини;
 слідкувати за станом здоров'я дитини.
3.14. Представники громадськості мають право:
 обирати та бути обраним до органів громадського самоврядування навчально-виховного комплексу;
 керувати учнівськими об’єднаннями за інтересами і гуртками, секціями;
 прияти покращенню матеріально-технічної бази, фінансовому забезпеченню навчально-виховного комплексу;
 провадити консультації для педагогічних працівників;
 брати участь в організації навчально-виховного процесу.
3.15. Представники громадськості зобов’язані дотримуватись Статуту навчально-виховного комплексу, виконувати накази та доручення директора навчально-виховного комплексу, рішення органів громадського самоврядування захищати дошкільнят та учнів від всіляких форм фізичного та психічного насильства, пропагувати здоровий спосіб життя, шкідливість вживання алкоголю, наркотиків, тютюну тощо.
3.16. На посаду педагогічного працівника дошкільного закладу приймається особа, яка має відповідну вищу педагогічну освіту, забезпечує результативність та якість роботи, а також фізичний і психічний стан якої дозволяє виконувати професійні обов'язки.
3.17. Трудові відносини регулюються законодавством України про працю, законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про

12

дошкільну освіту», іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, правилами внутрішнього трудового розпорядку.

ІУ. УПРАВЛІННЯ НАВЧАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ

4.1. Органом управління навчально-виховним комплексом є відділ освіти Галицької районної державної адміністрації.
4.2. Безпосереднє керівництво навчально-виховним комплексом здійснює директор. Директором може бути громадянин України, який має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менш як три роки.
4.3. Директор навчально-виховного комплексу призначається та звільняється з посади згідно порядку, визначеного чинним законодавством України.
4.4. Педагогічні працівники призначаються на посади та звільняються з посад відділом освіти Галицької райдержадміністрації з дотриманням чинного законодавства. Інші працівники призначаються на посади та звільняються з посад директором школи за погодженням з відділом освіти.
4.5. Директор навчально-виховного комплексу:
 здійснює керівництво технічним та педагогічним колективами, забезпечує раціональний добір і розстановку кадрів, створює необхідні умови для підвищення фахового і кваліфікаційного рівня працівників;
 організовує навчально-виховний процес;
 забезпечує контроль за виконанням навчальних планів і програм, рівнем досягнення учнів у навчанні;
 відповідає за якість і ефективність роботи педагогічного колективу;
 створює необхідні умови для участі учнів у позакласній та позашкільній роботі, проведення виховної роботи;
 забезпечує дотримання вимог охорони дитинства, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм, техніки безпеки;
 підтримує ініціативу щодо вдосконалення системи навчання та виховання, заохочення творчих пошуків, дослідно-експериментальної роботи педагогів;
 забезпечує права учнів на захист їх від будь-яких форм фізичного або психічного насильства;
 контролює організацію харчування та медичного обслуговування учнів;

13

 здійснює контроль за проходженням працівниками у встановлені терміни обов’язкових медичних оглядів і несе за це відповідальність;
 розпоряджається у встановленому законом порядку шкільним майном та коштами;
 видає в межах своєї компетенції накази і контролює їх виконання;
 за погодженням із профспілковим комітетом затверджує правила внутрішнього розпорядку і посадові обов’язки працівників навчально-виховного комплексу;
 створює умови для творчого зростання педагогічних працівників, пошуку та застосування ними ефективних форм і методів навчання та виховання;
 відповідає за реалізацію завдань дошкільної освіти, визначених Законом України «Про дошкільну освіту", та забезпечення рівня дошкільної освіти у межах державних вимог до її змісту і обсягу;
 організовує різні форми співпраці з батьками або особами, які їх замінюють;
 несе відповідальність за свою діяльність перед учнями, батьками, педагогічними працівниками та загальними зборами, засновником, відділом освіти Галицької районної державної адміністрації тощо.
4.6. Обсяг педагогічного навантаження вчителів визначається на підставі законодавства директором навчально-виховного комплексу і затверджується відділом освіти Галицької районної державної адміністрації.
4.7. У навчально-виховному комплексі створюється постійно діючий дорадчий колегіальний орган – педагогічна рада. Головою педагогічної ради є директор навчально-виховного комплексу.
4.8. Педагогічна рада розглядає питання:
 удосконалення методичного забезпечення навчально-виховного процесу, планування та режиму роботи навчально-виховного комплексу;
 переведення учнів до наступних класів і їх випуску, видачі документів про відповідний рівень освіти, нагородження за досягнення у навчанні;
 підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розвитку їхньої творчої ініціативи, впровадження у навчально-виховний процес досягнень науки та передового педагогічного досвіду;
 морального та матеріального заохочення учнів та працівників навчально-виховного комплексу.

14

4.9. Робота педагогічної ради планується у довільній формі відповідно до потреб навчально-виховного комплексу . Кількість засідань педагогічної ради визначається їх доцільністю, але не може бути менша чотирьох разів на рік.
Члени педагогічної ради мають право виносити на її розгляд актуальні питання навчально-виховного процесу.
4.10. Вищим органом громадського самоврядування навчально-виховного комплексу є загальні збори колективу, що скликаються не менш одного разу на рік.
4.11. У період між загальними зборами діє рада навчально-виховного комплексу.
4.12. При навчально-виховному комплексі за рішенням загальних зборів може створюватися і діяти піклувальна рада, батьківський комітет.

 

У. МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА БАЗА

5.1. Матеріально-технічна база навчально-виховного комплексу включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі централізованої бухгалтерії відділу освіти Галицької районної державної адміністрації.
5.2. Майно навчально-виховного комплексу належить йому на праві повного господарського відання відповідно до чинного законодавства, Статуту та укладених ним угод.
5.3. Навчально-виховний комплекс відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони.
5.4. Вилучення основних фондів, оборотних коштів та іншого майна навчально-виховного комплексу проводиться лише у випадках, передбачених чинним законодавством. Збитки, завдані навчально-виховному комплексу внаслідок порушення його майнових прав іншими юридичними та фізичними особами, відшкодовуються відповідно до чинного законодавства.
5.5. Для забезпечення освітнього процесу база навчально-виховного комплексу складається із навчальних кабінетів, спортивної площадки, бібліотеки, комп'ютерного кабінету, їдальні, приміщення для технічного персоналу, тощо.

 

15

УІ. ФІНАНСОВО - ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

6.1. Фінансово-господарська діяльність навчально-виховного комплексу здійснюється на основі його кошторису.
6.2. Джерелами формування кошторису навчально-виховного комплексу є:
 кошти державного та районного бюджету у розмірі, передбаченому нормативами фінансування загальної середньої освіти;
 кошти, отримані за надання платних послуг, відповідно до вимог чинного законодавства;
 доходи від реалізації. продукції навчально-виробничих майстерень, навчально-дослідних ділянок, підсобних господарств, від здачі в оренду приміщень, споруд, обладнання;
 благодійні внески фізичних та юридичних осіб.
6.3. Навчально-виховний комплекс має право на придбання та оренду необхідного обладнання та інші матеріальні ресурси, користуватися послугами будь-якого підприємства, установи, організації або фізичної особи, фінансувати за рахунок власних надходжень заходи, що сприяють поліпшенню соціально-побутових умов колективу.
6.4. Порядок діловодства і бухгалтерського обліку в навчально-виховному комплексі визначається законодавством та нормативно-правовими актами Міністерства освіти і науки України та інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядкований навчально-виховний комплекс.
3а рішенням директора бухгалтерський облік навчально-виховного комплексу може здійснюватися самостійно або через централізовану бухгалтерію відділу освіти Галицької районної державної адміністрації.
6.5. Звітність про діяльність навчально-виховного комплексу встановлюється відповідно до законодавства.

 

УІІ. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

7.1. Навчально-виховний комплекс за наявності належної матеріально-технічної та соціально-культурної бази, власних надходжень має право проводити міжнародний учнівський та педагогічний обмін у рамках освітніх програм, проектів, встановлювати відповідно до законодавства прямі зв’язки з міжнародними організаціями та освітніми асоціаціями.

 

16

7.2. Навчально-виховний комплекс має право відповідно до чинного законодавства укладати угоди про співробітництво з навчальними закладами, науковими установами, підприємствами, організаціями, громадськими об’єднаннями інших країн.

 

УІІІ. КОНТРОЛЬ ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ
НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО КОМПЛЕКСУ

8.1. Державний контроль за діяльністю навчально-виховного комплексу здійснюється з метою забезпечення реалізації єдиної державної політики в сфері загальної середньої освіти.
8.2. Державний контроль за діяльністю здійснюються центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти та її територіальними органами відповідно до Закону України «Про освіту».
8.3. Єдиним плановим заходом державного нагляду (контролю) за освітньою діяльністю ліцею є інституційний аудит, що проводиться один раз на десять років у порядку, встановленому Міністерством освіти і науки України.
Інституційний аудит включає планову перевірку дотримання ліцензійних умов.
Позаплановий інституційний аудит може бути проведений за ініціативою засновника навчально-виховного комплексу, педагогічної ради, вищого колегіального органу громадського управління (загальної конференції) у випадках, передбачених чинним законодавством.
8.4. Громадський нагляд (контроль) за освітньою діяльністю навчально-виховного комплексу здійснюється суб’єктом громадського нагляду (контролю) відповідно до Закону України «Про освіту».
8.5. Результати інституційного аудиту та громадського нагляду (контролю) оприлюднюються на веб-сайті навчально-виховного комплексу, його засновника та органу, що проводив інституційний аудит чи нагляд.
8.6. Навчально-виховний комплекс, що має чинний сертифікат про громадську акредитацію закладу освіти, вважається таким, що успішно пройшов інституційний аудит у плановому порядку.
8.7. Засновник навчально-виховного комплексу або уповноважена ним особа (відділ освіти):
- здійснює контроль за дотриманням установчих документів навчально-виховного комплексу ;
- здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю навчально-виховного комплексу;
- здійснює контроль за недопущенням привілеїв чи обмежень (дискримінації) за різними ознаками.
17

ІХ. РЕОРГАНІЗАЦІЯ АБО ЛІКВІДАЦІЯ
НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО КОМПЛЕКСУ

9.1. Рішення про реорганізацію або ліквідацію навчально-виховного комплексу приймає засновник.
Реорганізація навчально-виховного комплексу відбувається шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення.
Ліквідація проводиться ліквідаційною комісією, призначеною засновником, а у випадках ліквідації за рішенням господарського суду – ліквідаційною комісією, призначеною цим органом.
З часу призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження щодо управління навчально-виховним комплексом.
9.2. Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно навчально-виховного комплексу, виявляє його дебіторів і кредиторів і розраховується з ними, складає ліквідаційний баланс і представляє його засновнику.
9.3. У випадку реорганізації права та зобов’язання навчально-виховного комплексу переходять до правонаступників відповідно до чинного законодавства або визначених навчальних закладів.

 

Х. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

10.1. Зміни та доповнення до Статуту вносяться за пропозицією засновника, відділу освіти Галицької районної державної адміністрації, директора навчально-виховного комплексу.
10.2. Зміни і доповнення до Статуту набувають чинності з моменту їх державної реєстрації та внесення відповідного запису про це до Єдиного державного реєстру осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
10.3. Цей Статут складено у трьох примірниках які знаходяться: 1-й примірник у навчально-виховному комплексі, 2-й примірник у державного реєстратора, 3-й примірник у засновника. Кожен з примірників Статуту має однакову юридичну силу.
10.4. Питання, не врегульовані цим Статутом регулюються чинним законодавством України.

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

РІШЕННЯ


від 17.08. 2018
м. Галич

Про затвердження Статуту
Галицького ліцею імені Ярослава Осмомисла
Галицької районної ради Івано-Франківської
області у новій редакції

Відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про державну реєстрацію юридичних, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», враховуючи рішення двадцять другої сесії районної ради сьомого скликання від 06.06.2018 «Про перейменування Галицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Ярослава Осмомисла», рекомендації президії районної ради (протокол від 16.08.2018 року), з метою приведення у відповідність до чинного законодавства статутних документів закладу освіти, районна рада вирішила:
1. Затвердити Статут Галицького ліцею імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області у новій редакції (далі – Статут), (додається).
2. Директору Галицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області Савчук М.А. здійснити державну реєстрацію Статуту відповідно до чинного законодавства.
3. Визнати таким, що втратило чинність рішення п’ятнадцятої сесії районної ради сьомого скликання від 23.08.2017 «Про затвердження Статуту Галицької ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Ярослава Осмомисла Галицької районної ради Івано-Франківської області у новій редакції».
4. Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на відділ освіти районної державної адміністрації (І.Матейко).
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника голови районної ради Л.Гордійчук та постійну комісію районної ради з питань освіти, культури, спорту, національного та духовного відродження (О.Ріжко).

Голова районної ради                                               Павло Андрусяк

Статут

                                                                                                           УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

 

РІШЕННЯ

від 17.08.2018
м.Галич

 

Про безкоштовне харчування вихованців
закладів дошкільної освіти та учнів
закладів загальної середньої освіти

 

Відповідно до законів України «Про дошкільну освіту», « Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про місцеве самоврядування», з метою організації харчування вихованців закладів дошкільної освіти та учнів закладів загальної середньої освіти, допомоги соціально незахищеним категоріям дітей у закладах освіти району, районна рада вирішила:
1. Відділу освіти районної державної адміністрації (І. Матейко) організувати безкоштовне харчування вихованців закладів дошкільної освіти та учнів загальної середньої освіти, а саме:
- дітей, батьки яких захищали та захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (під час проведення АТО та ООС);
- дітей внутрішньо переміщених осіб тимчасово окупованої території України.
2. Відділу освіти районної державної адміністрації (І. Матейко) спільно з керівниками закладів дошкільної та загальної середньої освіти, їх батьківськими комітетами вивчити питання щодо організації харчування дітей 1-4 класів, де батьківська плата буде становити 50% від вартості харчування.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії
районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак) і з питань освіти, культури, спорту, національного та духовного відродження
(О.Ріжко).

Голова районної ради                                            Павло Андрусяк

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

РІШЕННЯ

від 17.08.2018
м. Галич

 

Про затвердження Зведеного плану
природоохоронних заходів Галицького
районного фонду охорони навколишнього
природного середовища на 2018 рік в новій редакції

 

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у зв’язку з надходженням додаткових запитів та проектно-кошторисної документації від місцевих рад, організацій та установ Галицького району, районна рада вирішила:
1. Затвердити Зведений план природоохоронних заходів Галицького районного фонду охорони навколишнього природного середовища на 2018 рік в новій редакції (далі – Зведений план) згідно додатку до даного рішення.
2. Довести дане рішення до відома розпорядників коштів згідно Зведеного плану.
3. Рішення двадцять другої сесії районної ради сьомого скликання від 06.06.2018 «Про затвердження Зведеного плану природоохоронних заходів Галицького районного фонду охорони навколишнього природного середовища на 2018 рік в новій редакції» вважати таким, що втратило чинність.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань екології та рекреації (Т.Гречух) .

 

Голова районної ради                                                     Павло Андрусяк

ЗВЕДЕНИЙ_ПЛАН

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

РІШЕННЯ

від 17.08.2018
м. Галич

 

Про затвердження розпоряджень
голови районної ради та
протоколів засідань постійної
комісії районної ради з
питань бюджету, фінансів,
податків та інвестицій

 

Відповідно до статей 43, 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада вирішила:
1. Затвердити розпорядження голови районної ради від 18.06.2018 №46 «Про розподіл видатків екологічного фонду районного бюджету»; від 18.06.2018 № 47 «Про фінансування природоохоронних заходів»; від 06.07.2018 № 55 «Про розподіл видатків екологічного фонду районного бюджету»; від 06.07.2018 №56 «Про фінансування природоохоронних заходів»; від 16.07.2018 № 58 «Про розподіл видатків екологічного фонду районного бюджету»; від 16.07.2018 № 59 «Про фінансування природоохоронних заходів»; від 18.07.2018 № 61 «Про внесення змін до розпорядження від 16.07.2018 №58 «Про розподіл видатків екологічного фонду районного бюджету»; від 18.07.2018 № 62 «Про внесення змін до розпорядження від 16.07.2018 №59 «Про фінансування природоохоронних заходів»; від 18.07.2018 № 63 «Про розподіл видатків екологічного фонду районного бюджету»; від 18.07.2018 № 64 «Про фінансування природоохоронних заходів»; від 31.07.2018 № 70 «Про розподіл видатків екологічного фонду районного бюджету»; від 31.07.2018 № 71 «Про фінансування природоохоронних заходів»; від 13.08.2018 № 76 «Про розподіл видатків екологічного фонду районного бюджету»; від 13.08.2018 № 77 «Про фінансування природоохоронних заходів».
2. Затвердити протоколи засідань постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій від 07.06.2018 № 16, від 14.06.2018 № 17, від 02.07.2018 № 18, від 12.07.2018 № 19, від 16.07.2018 №20, від 15.07.2018 № 21, від 03.08.2018 № 22, від 13.08.2018 № 23.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак) та з питань екології та рекреації (Т.Гречух).

 

Голова районної ради                                                          Павло Андрусяк

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

РІШЕННЯ

від 17.08.2018
м. Галич

 

Про затвердження районної
цільової програми протипожежного
захисту районних закладів освіти,
охорони здоров’я, культури та
соціального захисту на 2018-2021 роки

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада вирішила:
1.Затвердити районну цільову програму протипожежного захисту закладів освіти, охорони здоров’я, культури та соціального захисту на 2018-2021 роки (додається).
2. Доручити начальникам управлінь та відділів районної державної адміністрації забезпечити виконання заходів Програми.
3. Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (М.Бойчук), виходячи з можливостей дохідної частини районного бюджету, забезпечити належне фінансування заходів Програми.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань законності, правопорядку, депутатської етики, регламенту та адміністративно-територіального устрою (Р.Бендяк).

 

Голова районної  ради                                                        Павло Андрусяк

Програма_протипожежного_захисту_

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання

РІШЕННЯ

від 17.08.2018
м. Галич

 

Про затвердження районної
цільової програми профілактики
правопорушень на 2016-2020роки
у новій редакції

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада вирішила:
1.Затвердити районну цільову програму профілактики правопорушень на 2016-2020 роки у новій редакції (додається).
2. Доручити начальникам управлінь та відділів районної державної адміністрації забезпечити виконання заходів Програми.
3. Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (М.Бойчук), виходячи з можливостей дохідної частини районного бюджету, забезпечити належне фінансування заходів Програми.
4. Рішення двадцятої сесії районної ради сьомого скликання від 09.02.2018 «Про затвердження районної цільової програми профілактики правопорушень на 2016-2020 роки у новій редакції» вважати таким, що втратило чинність.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань законності, правопорядку, депутатської етики, регламенту та адміністративно-територіального устрою (Р.Бендяк).

 

Голова районної ради                                                Павло Андрусяк

Програма Профілактика_правопорушень_нова_редакція

УКРАЇНА

ГАЛИЦЬКА РАЙОННА РАДА
двадцять третя (позачергова) сесія районної ради
сьомого скликання
РІШЕННЯ

від 17.08.2018
м. Галич

Про затвердження
передавального акта

 

Розглянувши поданий головою комісії з реорганізації комунального закладу «Центр первинної медико - санітарної допомоги Галицького району» передавальний акт, керуючись статтями 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», рішенням двадцять першої сесії районної ради сьомого скликання від 30.03.2018 «Про реорганізацію комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги Галицького району» шляхом перетворення у комунальне некомерційне підприємство «Галицький центр первинної медико - санітарної допомоги» Галицької районної ради Івано-Франківської області», враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій, рекомендації засідання президії районної ради (протокол від 16.08.2018), районна рада вирішила:
1. Затвердити передавальний акт інвентаризації майна та матеріальних цінностей з балансу комунального закладу «Галицька центральна районна лікарня» (код ЄДРПОУ 01993405) на баланс комунального некомерційного підприємства «Галицький центр первинної медико-санітарної допомоги» Галицької районної ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 38816603), що додається.
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій (Н.Бабак) та з питань охорони здоров’я, материнства, праці та соціального захисту (О.Тарасевич).


Голова районної ради                                                                 Павло Андрусяк

Передавальний акт

Протокол